46teden cvicka

Otvoritev 45. Tedna cvička

TC2017 000

V Trebnjem se je v petek, 26. maja pričela največja prireditev na Dolenjskem - 45. Teden cvička. Otvoritve smo se udeležili tudi članice in člani DV Sevnica-Boštanj.

Veličastna množica vinogradnic in vinogradnikov, včlanjenih v 32 vinogradniških društev na Dolenjskem in v Posavju, je bila osrednji člen povorke, ki je skupaj z godbeniki, mažoretami, dosedanjimi kralji cvička, cvičkovimi princesami, ambasadorji cvička in drugimi udeleženci in gosti, prišla na prizorišče. Pozdravili so nas navdušeni domačini, obiskovalci prireditve ter gostje, med katerimi so bili tudi predsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Matjaž Jakše, trebanjski župan in predsednik organizacijskega odbora Alojzij Kastelic, predsednik Turistične zveze Slovenije Peter Misja, državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, Tanja Strniša, vinska kraljica Slovenije Maja Žibert, župani in podžupani dolenjskih in posavskih občin ter predstavniki sponzorjev.

Zbrana množica je zaploskala in čestitala novemu kralju cvička, Gregorju Štembergerju, priznanemu dolenjskemu vinogradniku in vinarju iz Šentjerneja. Predstavljen je bil novi ambasador cvička - dr. Peter Kapš. »Cviček zdravi dušo in telo!«, je zapisal v eni od svojih knjig. Velika vrednost cvička je po njegovem prepričanju tudi dejstvo, da je cviček zdravilo in hrana, z nizko stopnjo alkohola in prijetno kislostjo, kar daje tudi poseben gastronomski pomen. Petkov kulturno zabavni program so oblikovali številni nastopajoči, obiskovalci pa smo uživali ob ritmih amsambla Saša Avsenika. Na stojnicah in hramčkih vinogradniških društev smo poskusili najboljša dolenjska vina.

Pestro dogajanje, prvi dan 45. Tedna cvička, lahko še enkrat podoživite z ogledom fotogalerije, najdete jo na strani FOTOGALERIJA (povezava>>>).

cvet

fito-info

iskalnik reg. FFS >>>

BBCH skala >>>