Prve ocene kakovosti vinskega letnika
Na delavnici v Boštanju smo poskusili in analizirali paleto različnih vin, ki so jih pridelali naše članice in člani. Vodeno degustacijo mladih vin letnika 2024 je izvedla Ivanka Badovinac iz KGZ Novo mesto. Poleg obnove znanja članic in članov društva z opravljenim tečajem iz senzorike vin je bila delavnica tudi odlična priložnost za prve ocene pridelka, ki ga negujemo v naših kleteh.
Lahko smo zadovoljni s strukturo, aromatiko, barvami, alkoholnimi stopnjami, nizkimi kislinami, svežino in harmonijo analiziranih vin - v tem nas je letnik 2024 bogato obdaril. Predvsem sortna vina so pokazala precejšen potencial in kakovost. Hkrati pa smo potrdili, da naša mlada vina še vedno potrebujejo skrbno kletarjevo roko, nego in v nekaterih primerih dodatne enološke posege. Precej analiziranih vin je imelo za spoznanje več ali manj reduktivne note ali bekserja. Napaka je v tem času odpravljiva z zračnim pretokom, v skrajnih primerih pa bo potreben dodatek enološkega sredstva. Nekaj vin je bilo na meji oksidacije ali celo oksidiranih, zato močno svetujemo pridelovalcem, da preverijo vsebnost prostega žvepla in vina po potrebi žveplajo. Pomemben podatek, ki sploh v letošnjem vinskem letniku varira od primera do primera, je vrednost pH, ki vpliva na stopnjo prostega žvepla v vinu. Višja vrednost pH, ki je pri letniku 2024 pogostejša, posledično zahteva višje odmerke žvepla za ustrezno zaščito pred oksidacijo. Za večino vin, ki jih kletarimo po tradicionalnih postopkih, prihaja tudi čas drugih pretokov.
Priložnost za temeljitejšo oceno kakovosti vinskega letnika 2024 bomo imeli spomladi, ko vas bomo povabili na 43. društveno ocenjevanje vin.
Delavnica senzorike vin letnika 2024
V četrtek 28. novembra je bila v Boštanju izvedena delavnica senzorike vin. Poskusili in analizirali smo 28 vzorcev vin letnika 2024, na delavnico pa so bili povabljeni članice in člane društva, ki so v preteklosti opravili tečaj senzorike vin. Vodila jo je Ivanka Badovinac, specialistka in svetovalka za vinarstvo iz KGZ Novo mesto. Delavnica je bila odlična priložnost za obnovo pridobljenega znanja in pridobitev novih praktičnih izkušenj.
V društvu vinogradnikov Sevnica-Boštanj smo do sedaj organizirali tri tečaje iz senzorike vin. Prvega v letu 1998, drugega leta 2012 in tretjega v letu 2024. Naše društvo je bilo prvo v Sloveniji ki je, vsaj po naših informacijah, organiziralo tovrsten tečaj. Med teoretičnim in praktičnim usposabljanjem smo se takrat naučili zaznavati različne note v vonju in okusu, vrednotiti obarvanost ter začutili celotno harmonijo vina, izvedeli smo, kako prepoznati različne bolezni in napake v vinu ter kako jih preprečiti ali odpraviti.
Filter za vino
Društvo razpolaga s ploščnim filtrom za filtracijo vin, s priborom (črpalka, cevi primerne dolžine...). Članice in člani se za najem filtrirne naprave dogovorite z enim od skrbnikov, Stanetom Možičem oz. Emilom Strlekarjem.
Pričakujemo, da s filtrom ravnate skrbno in skladno z namenom ter da ga po uporabi temeljito očistite.
PRAVILA ZA UPORABO FILTRA:
- Filter je last Društva vinogradnikov Sevnica - Boštanj in je na voljo članicam in članom ki so poravnali članarino za tekoče leto.
- Skrbnika filtra sta Stane Možič (Ledina) in Emil Strlekar (Vrh pri Boštanju).
- Uporabnik, ki želi uporabiti filter, z enim od skrbnikov predhodno uskladi termin izposoje. Uporabnik krije stroške slojnic (praviloma jih nabavi sam), za amortizacijo pa skrbniku ali blagajniku za enkratno uporabo prispeva 10 EUR.
- Uporabnik filter po uporabi temeljito očisti, izposoja drugim uporabnikom brez vednosti skrbnika ni dovoljena.
- Skrbnika vodita evidenco o uporabi, po potrebi posredujeta navodila glede ravnanja z napravo.
- Najmanj enkrat letno filter pregleda inventurna komisija društva.
- Za malomarno uporabo filtra se lahko uporabniku začasno ali stalno prepove uporabo.
Naša vinogradniška tradicija v bazi dLib.si
Strokovna monografija "Ljudje in trta ob sotočju Save in Mirne", ki jo je naše društvo izdalo v letu 2022 in obravnava vinogradniško tradicijo na sevniškem, je z novembrom prosto dostopna tudi v Digitalni knjižnici Slovenije (dLib.si). Digitalno različico knjige najdete na povezavi TUKAJ.
Digitalna knjižnica Slovenije (dLib.si) omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture. Je spletni informacijski vir, ki predstavlja bistven sestavni del sodobne infrastrukture, potrebne za izobraževalne in znanstvenoraziskovalne procese, ter enega od temeljev informacijske družbe. Portal dLib.si poleg tega omogoča trajno ohranjanje slovenske pisne kulturne dediščine v digitalni obliki, s čimer je poskrbljeno, da bo ta ostala dostopna tudi prihodnjim rodovom.
Lepo martinovanje vam želimo
V naslednjih dneh, tj. 11. novembra, goduje sv. Martin. V vinorodni Sloveniji martinovo predstavlja star ljudski praznik, ki naznanja konec dela na poljih, vrtovih in sadovnjakih ter dan, ko se poslovimo od mošta. V dneh okoli 11. novembra vsako leto po Sloveniji pripravljamo različna praznovanja, predstavitve in pokušine mladega vina. Društvo vinogradnikov Sevnica-Boštanj tudi letos tradicionalno sodeluje pri blagoslovu in pokušini mladih vin na Razborju, ki bo v nedeljo 10. novembra po maši.
Na tradicionalno martinovanje vabi tudi naše sosednje vinogradniško društvo, in sicer na Studenec v soboto 9. novembra (več o dogodku >>>).
Kakorkoli že praznujemo spomin na sv. Martina pa je pomembno, da ne pozabimo na globlji pomen, ki prihaja od tega skromnega dobrosrčnega moža. Ob nazdravljanju s kozarcem vina se zahvalimo za izobilje v življenju in, če se le da, naredimo kaj tudi za druge, kot je to počel sv. Martin.
Iz Društva vinogradnikov Sevnica - Boštanj vam želimo lepo praznovanje.