Martinovo

martinovanje14Martinovo - 11. november ali god sv. Martina iz Toursa (umrl naj bi 11. novembra leta 397) je dan, na katerega se na raznolik način spominjamo svetnika, ki je po izročilu dal svoj plašč beraču, da bi lahko le ta skril svojo revščino. V mnogih državah se dan sv. Martina praznuje predvsem kot praznik vina. Ob praznovanju potekajo v vinorodnih predelih pojedine, pri katerih so najpogosteje na jedilniku gosi, race in mlinci, novo vino pa je potrebno izdatno poskusiti – seveda v veseli družbi prijateljev, družine oz. vseh, ki so nam pri delu skozi leto pomagali.

Praznik simbolično zaključuje obdobje dela na vrtu in njivi, v sadovnjaku in vinogradu. Do dneva praznovanja mora biti pridelek pobran in spravljen v shrambah ter kleteh. Od tega, koliko ga je bilo, je bilo nekdaj odvisno življenje ljudi, saj pred vrati že čaka dolga mrzla zima.

Iz Društva vinogradnikov Sevnica - Boštanj vam želimo lepo praznovanje!

fito-info

iskalnik reg. FFS >>>

BBCH skala >>>

Slovenski kloni >>>