DV Sevnica-Boštanj - Domov

glava mobile

Prijava pridelka letnika 2019

upravna-enota-sevnicaSkladno z zakonodajo smo pridelovalci grozdja in vina, do 20. novembra na svoji Upravni enoti dolžni prijaviti pridelek, in sicer:

• če obdelujemo 0,1 ha ali več vinograda,
  • če obdelujemo manj kot 0,1 ha vinograda in pridelek grozdja, mošta, vina oziroma drugih proizvodov tržimo.

Tudi pridelovalec (samostojni podjetnik, družba in zadruga) je dolžan podatke o kupljenem grozdju, moštu, neustekleničenem vinu in drugih proizvodih, namenjenim donegovanju, Upravni enoti prijaviti najpozneje 30 dni po nakupu, vendar pred nadaljnjo prodajo, razen nakupa pridelka grozdja, ki ga mora sporočiti najpozneje do 20. novembra.

Filter za vino

filterDruštvo že vrsto let razpolaga s ploščnim filtrom za filtracijo vin, s priborom (črpalka, cevi primerne dolžine...), kar številni s pridom izkoriščate. Članice in člani s plačano članarino se za najem filtrirne naprave dogovorite z enim od skrbnikov, Stanetom Možičem oz. Emilom Strlekarjem.

Pravila o uporabi filtrirne naprave >>>

Martinovo

martinovanje14Martinovo - 11. november ali god sv. Martina iz Toursa (umrl naj bi 11. novembra leta 397) je dan, na katerega se na raznolik način spominjamo svetnika, ki je po izročilu dal svoj plašč beraču, da bi lahko le ta skril svojo revščino. V mnogih državah se dan sv. Martina praznuje predvsem kot praznik vina. Ob praznovanju potekajo v vinorodnih predelih pojedine, pri katerih so najpogosteje na jedilniku gosi, race in mlinci, novo vino pa je potrebno izdatno poskusiti – seveda v veseli družbi prijateljev, družine oz. vseh, ki so nam pri delu skozi leto pomagali.

Praznik simbolično zaključuje obdobje dela na vrtu in njivi, v sadovnjaku in vinogradu. Do dneva praznovanja mora biti pridelek pobran in spravljen v shrambah ter kleteh. Od tega, koliko ga je bilo, je bilo nekdaj odvisno življenje ljudi, saj pred vrati že čaka dolga mrzla zima.

Kakorkoli že praznujemo spomin na sv. Martina, je pomembno, da ne pozabimo na globlji pomen, ki prihaja od tega skromnega dobrosrčnega moža. Ob nazdravljanju s kozarcem vina se zahvalimo za izobilje v življenju in, če se le da, naredimo kaj tudi za druge, kot je to počel sv. Martin.

Iz Društva vinogradnikov Sevnica - Boštanj vam želimo lepo praznovanje!

Blagoslov in pokušina mladih vin

Kulturno, športno in turistično društvo Blaž Jurko Razbor in Društvo vinogradnikov Sevnica-Boštanj ob martinovem vabita na blagoslov in pokušino mladega vina. Vabljeni k cerkvici sv. Jošta pod Lisco, v soboto 9. novembra ob 14. uri.

martinovo2016

Sv. Jošt pod Lisco, novembra 2016

Obiskali smo slovensko in hrvaško Istro

Istra2019 63

V soboto, 2. novembra 2019, smo izvedli 2. letošnjo strokovno ekskurzijo, obiskali smo slovensko in hrvaško Istro. 50 udeležencev si je ogledalo Krajinski park Sečoveljske soline, vinsko kleti Kabola na Hrvaškem, oljarno Babič v Babičih in Merezige z vinsko fontano.

Kljub slabšemu vremenu smo v prijetni družbi vinogradnic in vinogradnikov ter naših gostiteljev, preživeli lep dan. Vabljeni k ogledu fotogalerije.

Fotogalerija>>>